Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawiązanie współpracy z przyjaciółmi z Gruzji

W minioną środę została nawiązana współpraca z organizacją Młodzieżowy Legion im. Gen. Mazniaszwilego z Gruzji. Jest to bliźniacze dla Strzelca stowarzyszenie proobronne organizujące szkolenia dla młodzieży i wychowujące swoich członków w duchu patriotycznym.

 

Współpraca ma na celu wymianę doświadczeń szkoleniowych, a w przyszłości może nawet wspólny obozu w Polsce lub Gruzji.

 

 

Jest to zarazem nawiązanie do historii współpracy miedzy Naszymi krajami. w 1920 roku Józef Piłsudski popierający niepodległe państwo gruzińskie (Gruzja, podobnie jak Polska, po I wojnie światowej uzyskała niepodległość po ponad stuletnim panowaniu rosyjskim) niezwłocznie wysłał na Kaukaz delegację kierowaną przez Tytusa Filipowicza. Polscy posłowie podpisali w Tbilisi umowę o współpracy militarnej. W 1921 udana inwazja ZSRR na Gruzję spowodowała napływ emigrantów do Polski, m.in. byłych żołnierzy gruzińskiej armii, którzy wstąpili do polskiej armii i walczyli m.in. w kampanii wrześniowej oraz Powstaniu Warszawskim.

Związek Strzelecki "Strzelec" 2015