Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Odbudujmy Armię Krajową

Akcja społeczna "Odbudujmy Armię Krajową" została zainicjowana 1 sierpnia 2010 r. przez grupę osób wywodzących się z Ruchu Strzeleckiego i to właśnie te osoby postanowiły uruchomić projekt "ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej", którego główną misją jest doprowadzenie do stworzenia powszechnej Obrony Terytorialnej jako elementu składowego systemu obronnego państwa.

Przesłaniem dla naszej misji są słowa inicjatorów odbudowy polskiej Obrony Terytorialnej prof. Józefa Marczaka i prof. Ryszarda Jakubczaka:
"Dla osiągnięcia przez Polskę strategicznej przewagi obrony, zapewniającej wiarygodne i skuteczne odstraszanie, ochronę i obronę Polski oraz realizację zadań obrony wspólnej NATO niezbędna jest dwukomponentowa struktura sił zbrojnych, składająca się z elitarnych i mobilnych wojsk operacyjnych oraz powszechnej obrony terytorialnej. ([w:] Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku, praca pod red. R. Jakubczaka, J Flisa, Warszawa 2006, str. 293). Obrona Terytorialna w wypadku Polski to dziedzina decydująca o bycie oraz przyszłości narodu polskiego i jego państwa. (cyt. za R. Jakubczak, Obrona Terytorialna III RP, str. 33)."
"Odbudowa Armii Krajowej" to utworzenie powszechnego, terytorialnego i obywatelskiego komponentu struktur obronnych Rzeczpospolitej Polskiej, którego powiązanie z miejscowym społeczeństwem w sposób decydujący wpływa na skuteczność jego działania.

3 maja członkowie ruchu Obrona Narodowa.pl - byli i obecni żołnierze, policjanci, cywile - rozpoczną kampanię promującą ideę obrony terytorialnej. W akcji uczestniczą także członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", organizacji harcerskich, Towarzystwa Sportowego "Sokół" czy Stowarzyszenia Fideles et Instructi Armis.


Prasa o akcji 

Artykuł RP Odbudujmy Armie Krajową

Artykuł RP Ochotnicza Armia Obywateli

 

Związek Strzelecki "Strzelec" 2015