O nas

Calendar insurance noon flesh gathered ie mankind

O nas
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W 100 rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej warto przypomnieć, iż nasze pokolenie wznowiło tradycję marszu już w pamiętnym 1981 roku,  a nurt niepodległościowy pomimo komunistycznych represji stanu wojennego budował  kadry z myślą dla wojska nieodległej Polski Niepodległej.

 

   Na III-im Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989 r. (na trzy lata przed wywalczeniem  niepodległości), z inicjatywy  Przewodniczącego KPN Leszka Moczulskiego zostaje podjęta uchwała o konieczności reaktywowania piłsudczykowskiego Ruchu  Strzeleckiego . Pierwszym aktem potwierdzającym wznowienie działalności Związku „STRZELEC” był zorganizowany w Juszczynie (Beskid Makowski) jawny kurs instruktorsko-metodyczny dla kierowniczej kadry „STRZELCA”, który prowadził  mjr. rez. Włodzimierz Olszewski, powołany do Kwatery Głównej na stanowisko Szefa Wydziału Szkolenia. Ośrodek udostępnił niezłomny kapelan opozycji antykomunistycznej ks. Adolf  Chojnacki

   Młodzi instruktorzy, po złożeniu przyrzeczenia na polanie leśnej w dniu 5 sierpnia 1989 r. przybyli do Krakowa, gdzie wzięli udział w mszy za Ojczyznę w Katedrze na Wawelu. Stając obok dawnych legionistów i członków przedwojennych  formacji „STRZELCA” II RP  stali się kolejną zmianą pokoleń walczących o niepodległość Polski. Następnie w podziemiach Katedry przy grobie marszałka J. Piłsudskiego nastąpiło symboliczne przekazanie „maciejówki”  przedstawicielowi kolejnego pokolenia walczącego o niepodległość Polski, przemawiali dawni podkomendni Marszałka oraz L. Moczulski – Komendant Główny reaktywowanego Związku. W dniu następnym spod krakowskich Oleandrów wyruszyły pierwsze formacje „STRZELCA”.

W forsownym, pełnym okolicznościowych wieców i uroczystości marszu „Szlakiem Pierwszej Kadrowej” nastąpiła integracja poszczególnych ugrupowań niepodległościowych ze strzelcami. Za maszerującymi kolumnami, przed i po bokach przemykały ubeckie pojazdy, z których wyglądali umundurowani i utajnieni funkcjonariusze, dostrzegający nowe niebezpieczeństwo dla walącego się systemu. Główne wydanie Dziennika TVP zamieściło zjadliwy paszkwil na Strzelca.   Jak „feniks z popiołów” odrodziła się młodzieżowa organizacja, która w okresie zaborów przygotowała kadry do walki o niepodległość Polski.

   Przeszkody stawiane przez postkomunistyczną nomenklaturę w sądach  spowodowały, że Związek Strzelecki  został zarejestrowany dopiero po roku t.j. 13 czerwca  1990 r.

Do roku 1996 Komendantem Głównym Z.S.”S” był Leszek Moczulski a Szefem Sztabu Kwatery Głównej początkowo był ppłk rez. Stanisław Dronicz (więzień polityczny PRL) następnie  mjr rez. Włodzimierz Olszewski (zatrzymany przez SB i WSW na II Marszu Kadrówki)  i  ppłk rez. Czesław Buksiński.

Istotną rolę pełnili również: Wojciech Pęgiel, Andrzej Kazimierczak, Tadeusz Polak lekarz  z Lublina  (zwolniony z pracy w szpitalu w III RP) Adam Słomka z Katowic, Maciej Wehmann z Poznania, Paweł Baca z Warszawy, Wojciech Gęsicki, Ryszard Karpiński z Przemyśla, Józef Sidoruk Z Puław, Marek Michałowski z Siedlec Roman Czaplicki z Konina. Obecnie komendantem Strzelca Nurtu Niepodległościowego jest Krzysztof Wojewódzki.

Organizacja Strzelecka NN szybko skupiła kilkuset instruktorów, wielu młodszych oficerów LWP oraz tysiące młodych strzelców. Zaszokowane władze PRL (a następnie ekipa okrągłego stołu w rządzie Mazowieckiego) uznały od samego poczatku w 1988 roku antykomunistyczny ruch Strzelecki za podstawowe  zagrożenie. W efekcie Minister Obrony Narodowej  Janusz Onyszkiewicz i jego zastępca Bronisław Komorowski wydali polecenie dla dowódców jednostek wojskowych o kategorycznym zakazie wpuszczania na teren garnizonów posłów… KPN.  Jak wynika  aneksu do raportu o likwidacji WSI władze PRL i III RP uważały ferment w wojsku i utworzenie struktur Strzelca za realne zagrożenie dla zbrojnego przejęcia władzy przez  Nurt Niepodległościowy. Dlatego ponad połowa wszystkich operacji Wojskowych Służb specjalnych   nakierowana została na rozbicie Strzelca i KPN. W konsekwencji majątek przedwojenny Strzelca pozostawiono bezprawnie w rekach  komunistycznego LOK-u,  zaś  oficerów sympatyków Polski Niepodległej zwalniano z wojska.

W efekcie takiej transformacji armia kierowana nadal przez kadry PRL-owskie wygląda fatalnie. Nawet koszary wojska ochraniają firmy ochroniarskie…

Ruch Strzelecki nadal jest Polsce bardzo potrzebny.

 

 

Nurt Strzelecki dzisiaj

Ruch strzelecki po II wojnie światowej zaczął odradzać się jeszcze w czasie nocy PRLu. Z taka inicjatywa wystąpił na III Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989 r. jej przewodniczący Leszek Moczulski Powstała wtedy organizacja pod nazwą Związek Strzelecki "Strzelec" Za faktyczne wznowienie działalności można przyjąć zorganizowany w Juszczynie (Beskid Makowski) kurs instruktorsko medyczny prowadzony przez kpt rez Włodzimierza Olszewskiego. Powołanego później na stanowisko szefa Wydziału Szkolenia Kwatery Głównej.
Młodzi instruktorzy w dniu 5 sierpnia 1989r. przybyli do Krakowa gdzie uczestniczyli w mszy za Ojczyznę na Wawelu . Po mszy nastąpiło w krypcie na Wawelu przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpiło symboliczne przekazanie „maciejówki” nowemu pokoleniu przystępującemu do walki o niepodległość Przemawiali dawni podkomendni Marszałka oraz Leszek Moczulski - Komendant Główny powstającego Związku. W dniu następnym młodzi strzelcy wyruszyli historycznym marszu "Szlakiem Pierwszej Kadrowej" Marsz ten odbywał się jeszcze w asyście mniej lub bardziej tajnej służb podupadającego PRLu. Przeszkody formalne stawiane przez postkomunistycznych przedstawicieli władz spowodowały iż formalnie organizacja została zarejestrowana w dniu 13 czerwca 1990 r. Leszek Moczulski pozostał na stanowisku Komendanta Głównego do 1996 roku. Stanowisko Szefa Sztabu Kwatery Głównej będącej organem wykonawczym stowarzyszenia byli ppłk rez. Stanisław Dronicz, a potem mjr rez Włodzimierz Olszewski. W latach 1996 – 1999 Komendantem Głównym ZS „S” i jednocześnie Szefem Sztabu Kwatery Głównej był mjr ZS Andrzej Kaźmierczak
W 1996 roku po odsunięciu od stanowiska Leszka Moczulskiego przez grupę która odeszła z Konfederacji Polski Niepodległej z pełniącym funkcję Szefa Sztabu mjr ZS Andrzejem Kaźmierczakiem przy Leszku Moczulskim grupa wiernych komendantowi oficerów i podoficerów zakłada Związek Strzelecki „Strzelec” im. J. Piłsudskiego 
Od 1990 roku działa też Związek Strzelecki Strzelec Organizacja Społeczno- Wychowacza współpracujący z Ministerstwem Obrony Narodowej a założona przez środowisko związane z działaczem niepodległościowym Romualdem Szeremietiewem
W 1999 roku na Walnym Zgromadzeniu powołany na stanowisko Komendanta Głównego zostaje płk rez Czesław Buksiński a na stanowisko Szefa Sztabu kpt ZS Marek Michałowski. W 2006 roku Komendantem Głównym zostaje płk ZS Marek Michałowski, który na stanowisko Szefa Sztabu powołuje por ZS Cezarego Zwierzchowskiego. 
W styczniu 2010 roku przyspieszone Walne Zgromadzenie powołuje na stanowisko Komendanta Głównego ppłk ZS Macieja Wechmanna. Szefem Sztabu zostaje kpt Adam Banacki W tym samym roku w czerwcu w wyniku rozmów zjednoczeniowych z Związkiem Strzeleckim Równość Wolność Niepodległość powołane zostają nowe władze z Komendantem Głównym bryg ZS Krzysztofem Wojewódzkim dotychczasowym Komendantem Głównym ZS – RWN. Na stanowisko Szefa Sztabu powołany zostaje mjr ZS Paweł Baca dotychczas będący w ZS „S”. Proces zjednoczenia jednak był ciągiem dość długich zdarzeń. W 2003 roku z inicjatywy pełniącego wtedy funkcję Szefa Sztabu w Związku Strzeleckim „Strzelec” płk ZS Marka Michałowskiego powstaje Federacja Związków i Drużyn Strzeleckich będąca pierwszą próba połączenia organizacji nurtu Strzeleckiego istniało wtedy kilka organizacji z których część przetrwała do dnia dzisiejszego inne niestety nie. Na pierwszych spotkaniach obecni byli oprócz Związku Strzeleckiego „Strzelec” jak i Związku Strzeleckiego „Strzelec” im Józefa Piłsudskiego przedstawiciele Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego do rozmów tych w późniejszym okresie przystąpił Związek Strzelecki Równość Wolność Niepodległość. Zabrakło wtedy dużej i znaczącej organizacji jaką był Związek Strzelecki „Strzelec” – Organizacja Społeczno Wychowawcza pomimo zaproszenia jej przedstawicieli.. Jak widać ruch Strzelecki wtedy był bardzo podzielny i istniała potrzeba wspólnej koordynacji działań. Inicjatywa ta nie była i nie jest jedyną inicjatywą połączenia nurtu Strzeleckiego. Swoje działania osobną droga podjął Związek Strzelecki Strzelec OSW były nawet szersze i węższe próby zjednoczenia . Organizacja ta była już bliska połączeniu z Związkiem Strzeleckim w 2009 roku ale rozmowy niestety zakończyły się fiaskiem Skutkiem tych rozmów zjednoczeniowych do dnia dzisiejszego jest połączenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego RWN. Powstała nowa organizacja otwarta na dalsze możliwości łączenia działań wszystkich organizacji. Czas pokaże na ile wola wspólnego działania zwycięży nad animozjami, podziałami i ambicjami poszczególnych osób. Jak pokazały dni żałoby narodowej w dniach 10 – 17 kwietnia 2010 w wspólnym działaniu możemy połączyć swoje organizacje odkładając to co nas dzieli. Przez cały tydzień pod Pałacem Prezydenckim służbę pełnili strzelcy z Związku Strzeleckiego RWN, który jako pierwszy przybył w to miejsce z strzelcami z Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacja Społeczno Wychowawcza. 
Ten krótki artykuł niech będzie inspiracją do napisania wspólnej historii odrodzonego nurtu Strzeleckiego, a przede wszystkim inspiracją do wspólnego działania wszystkich organizacji tak aby rozpoczęte jednoczenie przerodziło się w praktyczne zjednoczenie Zacznijmy od współdziałania później z czasem naturalnym stanie się abyśmy wszyscy mieli wspólne władze. 
Zapraszam wszystkich czytelników niniejszego artykułu do komentarzy, przypisów, poprawek i uzupełnień. Jak się nie zmieszczą na portalu to proszę o przesyłanie na mojego emaila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zaproszenie dotyczy wszystkich strzelców bez względu na przynależność do stowarzyszenia takiego czy innego . 

mł insp ZS Paweł Baca
Szef Sztabu Komendy Głownej 
Związku Strzeleckiego "Strzelec"

 

 

O HISTORII ZS „STRZELEC”


Trochę więcej

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości."

Józef Piłsudski
 W czerwcu 1908 r. powstała we Lwowie tajna organizacja paramilitarna Związek Walki Czynnej. Celem jej było przygotowanie organizacyjne i materialne przyszłego powstania zbrojnego, zdolnego do wywalczenia niepodległości dla Polski. Ponieważ liczba zwolenników tego kierunku działań rosła, postanowiono ująć go w formę legalnej organizacji. W ten sposób w r.1910 powstały; we Lwowie "Związek Strzelecki", w Krakowie Towarzystwo "Strzelec", a w obu tych miastach "Drużyny Strzeleckie". Organizacje te zakładały w całej Polsce oddziały, w Galicji jawne, w zaborze rosyjskim i później pruskim - tajne. Od 1911 r. oddziały takie powstają wszędzie na obczyźnie, gdzie tylko istnieją środowiska polskie . Powstają instrukcje i regulaminy wojskowe polskie, szkoły oficerskie i podoficerskie, zaczyna wychodzić czasopismo wojskowe "Strzelec". Od 1912 roku w zaborze austriackim strzeleckie kompanie i bataliony maszerują na ćwiczenia w swoich mundurach i z bronią . W Kongresówce odbywają się zbiórki i ćwiczenia - skrycie po lasach, wykłady zaś małymi grupkami w mieszkaniach prywatnych. Tym sposobem były przygotowywane przyszłe kadry Wojska Polskiego, do walki z zaborcami naszych ziem, poprzez szkolenie wojskowe młodzieży od szczebla rekruckiego do oficerskiego. "Strzelcy" rekrutowali się z różnych środowisk. Obok studentów, uczniów i młodej inteligencji, stawali do szeregów robotnicy, rzemieślnicy i chłopi. Wszystkich łączyły cechy: ofiarność, karność i koleżeństwo. W czerwcu 1912 roku „Rada Oficerska „ powierzyła stanowisko Komendanta Głównego Józefowi Piłsudskiemu. W przeddzień wybuchu I-ej wojny światowej, według raportów z marca 1914r. Związki Strzeleckie liczyły 6 i pół tysiąca, a Drużyny Strzeleckie 4 tysiące przeszkolonych żołnierzy , co w sumie dawało dziesięciotysięczną, znakomitą kadrę. J. Piłsudski wykorzystał okazję rozpoczęcia walki pomiędzy naszymi okupantami, mobilizacja "Strzelców" przeprowadzona została w nocy z 1-go na 2-go sierpnia 1914r.w Krakowie. 6 sierpnia z krakowskich "Oleandrów" nastąpił wymarsz I kompanii Kadrowej, która przekroczyła granicę zaboru rosyjskiego i rozpoczęła długi i trudny marsz do niepodległości. Marsz zapoczątkowało 144 członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Drużyny Strzeleckie stworzone były przez środowiska narodowo-niepodległościowe, które jednak zerwały z R. Dmowskim i połączyły się ze "Strzelcami" dając początek Wojsku Polskiemu po długich latach niewoli. Po I wojnie światowej za aprobatą Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaje powołany do życia, przez dawnych działaczy niepodległościowych, nawiązujący do tradycji i dziedziczący historyczną nazwę, "Związek Strzelecki". Działalnością swoją obejmuje nie tylko teren kraju, ale i ośrodki polskie poza granicami. Zwłaszcza w centrach emigracyjnych, jak Francja i Belgia, podtrzymuje ducha narodowego wśród młodzieży na emigracji. W kraju ZS prowadzi pracę oświatową: kursy podstawowe i instruktorskie, wykłady, odczyty, biblioteki, czytelnie oraz pracę społeczno-wychowawczą; w 1928r. istniało 20 orkiestr,70 chórów, 16 domów ludowych i 237świetlic. Zajmuje się także wychowaniem fizycznym (ZS należał do Polskich Klubów Sportowych), oraz przysposobieniem wojskowym, będącym głównym jego zadaniem. Podlegający Ministerstwu Spraw Wojskowych, Strzelec zrzeszał pozaszkolną, przedpoborową młodzież ze wszystkich warstw społecznych, miejskich i wiejskich. Kadry instruktorskie rekrutowały się przede wszystkim ze sfer wojskowych. W 1936 r. Prezesem Związku był adwokat Franciszek Paschalski, a Komendantem Głównym ppłk Marian Frydrych. W tym czasie Związek prowadził już ok.8000 świetlic na terenie całej Rzeczypospolitej. W 1939 r. ZS liczył ok. 500 tys. członków, którzy w niedługim czasie byli zmuszeni zdawać, i zdali chlubnie, egzamin w obronie ojczyzny. W kampanii wrześniowej wykonywali zadania zlecone przez władze wojskowe. To właśnie duchem "Strzelca" ożywieni byli żołnierze Armii Krajowej walcząc z najeźdźcami, którzy napadli na naszą Ojczyznę. W okresie okupacji sowieckiej ( okres PRL ) władze komunistyczne starały się, za wszelką cenę , wykreślić z historii i pamięci ludzkiej wspomnienie o ludziach, którzy "na stos rzucili swój życia los". Jednak legenda I-ej Kadrowej i Legionów nie umarła, przemilczana oficjalnie przez blisko pół wieku. Na III - im Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989r ( jeszcze przed odzyskaniem niepodległości ), z inicjatywy jej Przewodniczącego Leszka Moczulskiego zostaje podjęta uchwała o reaktywowaniu Związku Strzeleckiego "STRZELEC". Przeszkody stawiane przez postkomunistyczną nomenklaturę spowodowały, że dopiero po roku , 13 czerwca 1990r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zarejestrowano stowarzyszenie Związek Strzelecki "Strzelec". 
Weronika Wysocka