Pod Krzyżem

Wydarzenia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

pod krzyzem (3)10 września 2018 r. o godz. 15:30 pod Krzyżem w Brużycy Małej spotkali sie Strzelcy Związku Strzeleckiego "Strzelec", członkowie Koła Prawa i Sprawiedliwości z Aleksandrowa Łódzkiego oraz członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Aleksandrowa Łódzkiego. Odmówili oni wspólną modlitwę, by uczczcić pamięć dwudziestu powstańców z oddziału kpt. Szumlińskiego którzy zostali pochowani w zbiorowej mogile. Pod przewodnictwem księdza proboszcza Gabriela Kołodzieja odspiewano hym Polski, zmówiono wspólną modlitwę i złożono kwiaty.

Od kilku lat zwyczajem jest wspólne spotkanie środowisk patriotycznych oraz wspólna modlitwa dnia 10. września, pod krzyżem w Brużyczce Małej. To zapomniane przez wiele lat miejsce upamiętnia potyczkę oraz śmierć 20 Powstańców, którzy zginęli z rąk Kozaków, próbując przedrzeć się z dworu w Brużyczce w stronę Bzury. Powstańcy, którzy należeli do oddziału kpt. Szumlińskiego, zostali pochowani w zbiorowej mogile.

pod krzyzem (2)