Poległym wieczna pamięć

Wydarzenia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Górki w gminie Leoncin to nie tylko Powstańcza Sosna. Górki, to nie tylko tradycja Rzeczypospolitej Kampinoskiej. Górki i Stara Dąbrowa to także miejsce wiecznego spoczynku szeregu obrońców Ojczyzny z 1939 roku. Okoliczna puszcza usiana jest grobami Nieznanych Żołnierzy. Niektórym z poległych udaje się przywrócić tożsamość dzięki akcji prowadzonej między innymi przez Związek Strzelecki „Strzelec”.

W sobotę 22 czerwca grupa strzelców wspólnie z Dorotą Bartoszewską z Ocalić od Zapomnienia i Klubem Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych Czerwone Berety., rozpoczętą wcześniej, renowację jednej z mogił. Ochotnicy, pod dowództwem por. Włodzimierza Staszaka umieścili nową tablicę na mogile Bolesława Borusiewicza, oddali honory poległemu, a krzyż przystroili biało-czerwoną wstęgą.

Historia zaczęła się 5 lat temu od znalezienia przez Tomasza Dalinkiewicza zdjęcia mogiły w Puszczy Kampinoskiej – opowiada nam por. Staszak. - Po dwóch latach, wspólnymi siłami odnaleźliśmy ten grób i zorganizowaliśmy wyjazd, podczas którego wymieniliśmy tablice z informacjami, oddaliśmy honory i odwiedziliśmy inne miejsca związane z walkami na tym terenie. Później na nasze zdjęcia trafiła Dorota Bartoszewicz która od wielu lat zajmuje się poszukiwaniami mogił i rodzin żołnierzy. To ona rozpoczęła poszukiwania rodziny naszego bohatera, zrobiła to tak skutecznie że poznaliśmy jego oblicze. Dziś każdy, kto odwiedzi mogiłę, zobaczy też zdjęcie Bohatera – dodaje porucznik Staszak.

Strzelcy, jak i towarzyszący im cywile, zapowiadają kontynuację akcji przywracania pamięci Poległym.

Źródło: Tygodnik Nowodworski / Lenny.pl