75. rocznica bitwy o Monte Cassino

Wydarzenia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej zaciętych i krwawych walk II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości, upamiętniające zdobycie masywu wraz z klasztorem przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, dowodzonych przez gen. Władysława Andersa, odbyły się z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i córki gen. Władysława Andersa – Anny Marii Anders.

monte2Obchody rozpoczęły się 17 maja br. przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano – miejscu krwawych walk toczonych w dniach 19-25 maja 1944 roku przez pododdziały 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 3 Dywizji Strzelców Karpackich i 2 Brygady Pancernej. Przełamanie niemieckiej obrony przez oddziały 2. Korpusu Polskiego nie kończyło bowiem bitwy o Monte Cassino. Dopiero zdobycie kolejnego elementu niemieckiej obrony na linii Hitlera – Piedimonte San Germano – otworzyło aliantom drogę na Rzym.  

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 18 maja br. z udziałem kombatantów 2. Korpusu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarelli na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Rozpoczęła je polowa Msza Święta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz Apel Poległych połączony z oddaniem salwy honorowej przez pododdział honorowy Wojska Polskiego. Udział w uroczystościach wzięła także delegacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Bitwa o Monte Cassino była dla Europy i świata wielką lekcją. To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - To między innymi dzięki bitwie o Monte Cassino, Polska jest dziś wolna, niepodległa, suwerenna (...), jest w Unii Europejskiej, jest częścią świata zachodniego, wolnego świata, demokratycznego świata, świata bez wojny, świata, w którym różne narody i państwa współpracują ze sobą i chcą razem budować dobrobyt i szczęście - świata, o jakim z pewnością marzyli wtedy ci żołnierze.

monte3W niedzielę, 19 maja br., odbyła się uroczystość przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio. W latach 1944-1945 był tam zlokalizowany jeden z dwóch cmentarzy polowych dla poległych w bitwie o Monte Cassino. Głównym elementem upamiętnienia jest zabytkowy krzyż wykonany przez żołnierzy plutonu warsztatowego w 1945 r. z korpusów łusek artyleryjskich. Ten pamiątkowy krzyż stał w miejscu prowizorycznego cmentarza 3. Dywizji  Strzelców Karpackich, po przeniesieniu szczątek żołnierskich na nowo wzniesiony Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Włoskiej o grobach wojennych, podpisanej dnia 30 marca 2012 roku. Jednym z jej elementów jest sprawowanie stałej opieki nad Polskimi Cmentarzami Wojennymi na Monte Cassino, Loreto i w Bolonii. W br. w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na cmentarzu na Monte Cassino zostały zrealizowane prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu grobów żołnierskich i uczytelnieniu na nich napisów.

Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

 

źródło: http://mkidn.gov.pl/pages/posts/75.-rocznica-bitwy-o-monte-cassino-9529.php