Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nurt Strzelecki dzisiaj

Nurt Strzelecki dzisiaj

Ruch strzelecki po II wojnie światowej zaczął odradzać się jeszcze w czasie nocy PRLu. Z taka inicjatywa wystąpił na III Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989 r. jej przewodniczący Leszek Moczulski Powstała wtedy organizacja pod nazwą Związek Strzelecki "Strzelec" Za faktyczne wznowienie działalności można przyjąć zorganizowany w Juszczynie (Beskid Makowski) kurs instruktorsko medyczny prowadzony przez kpt rez Włodzimierza Olszewskiego. Powołanego później na stanowisko szefa Wydziału Szkolenia Kwatery Głównej.
Młodzi instruktorzy w dniu 5 sierpnia 1989r. przybyli do Krakowa gdzie uczestniczyli w mszy za Ojczyznę na Wawelu . Po mszy nastąpiło w krypcie na Wawelu przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpiło symboliczne przekazanie „maciejówki” nowemu pokoleniu przystępującemu do walki o niepodległość Przemawiali dawni podkomendni Marszałka oraz Leszek Moczulski - Komendant Główny powstającego Związku. W dniu następnym młodzi strzelcy wyruszyli historycznym marszu "Szlakiem Pierwszej Kadrowej" Marsz ten odbywał się jeszcze w asyście mniej lub bardziej tajnej służb podupadającego PRLu. Przeszkody formalne stawiane przez postkomunistycznych przedstawicieli władz spowodowały iż formalnie organizacja została zarejestrowana w dniu 13 czerwca 1990 r. Leszek Moczulski pozostał na stanowisku Komendanta Głównego do 1996 roku. Stanowisko Szefa Sztabu Kwatery Głównej będącej organem wykonawczym stowarzyszenia byli ppłk rez. Stanisław Dronicz, a potem mjr rez Włodzimierz Olszewski. W latach 1996 – 1999 Komendantem Głównym ZS „S” i jednocześnie Szefem Sztabu Kwatery Głównej był mjr ZS Andrzej Kaźmierczak
W 1996 roku po odsunięciu od stanowiska Leszka Moczulskiego przez grupę która odeszła z Konfederacji Polski Niepodległej z pełniącym funkcję Szefa Sztabu mjr ZS Andrzejem Kaźmierczakiem przy Leszku Moczulskim grupa wiernych komendantowi oficerów i podoficerów zakłada Związek Strzelecki „Strzelec” im. J. Piłsudskiego
Od 1990 roku działa też Związek Strzelecki Strzelec Organizacja Społeczno- Wychowacza współpracujący z Ministerstwem Obrony Narodowej a założona przez środowisko związane z działaczem niepodległościowym Romualdem Szeremietiewem
W 1999 roku na Walnym Zgromadzeniu powołany na stanowisko Komendanta Głównego zostaje płk rez Czesław Buksiński a na stanowisko Szefa Sztabu kpt ZS Marek Michałowski. W 2006 roku Komendantem Głównym zostaje płk ZS Marek Michałowski, który na stanowisko Szefa Sztabu powołuje por ZS Cezarego Zwierzchowskiego.
W styczniu 2010 roku przyspieszone Walne Zgromadzenie powołuje na stanowisko Komendanta Głównego ppłk ZS Macieja Wechmanna. Szefem Sztabu zostaje kpt Adam Banacki W tym samym roku w czerwcu w wyniku rozmów zjednoczeniowych z Związkiem Strzeleckim Równość Wolność Niepodległość powołane zostają nowe władze z Komendantem Głównym bryg ZS Krzysztofem Wojewódzkim dotychczasowym Komendantem Głównym ZS – RWN. Na stanowisko Szefa Sztabu powołany zostaje mjr ZS Paweł Baca dotychczas będący w ZS „S”. Proces zjednoczenia jednak był ciągiem dość długich zdarzeń. W 2003 roku z inicjatywy pełniącego wtedy funkcję Szefa Sztabu w Związku Strzeleckim „Strzelec” płk ZS Marka Michałowskiego powstaje Federacja Związków i Drużyn Strzeleckich będąca pierwszą próba połączenia organizacji nurtu Strzeleckiego istniało wtedy kilka organizacji z których część przetrwała do dnia dzisiejszego inne niestety nie. Na pierwszych spotkaniach obecni byli oprócz Związku Strzeleckiego „Strzelec” jak i Związku Strzeleckiego „Strzelec” im Józefa Piłsudskiego przedstawiciele Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego do rozmów tych w późniejszym okresie przystąpił Związek Strzelecki Równość Wolność Niepodległość. Zabrakło wtedy dużej i znaczącej organizacji jaką był Związek Strzelecki „Strzelec” – Organizacja Społeczno Wychowawcza pomimo zaproszenia jej przedstawicieli.. Jak widać ruch Strzelecki wtedy był bardzo podzielny i istniała potrzeba wspólnej koordynacji działań. Inicjatywa ta nie była i nie jest jedyną inicjatywą połączenia nurtu Strzeleckiego. Swoje działania osobną droga podjął Związek Strzelecki Strzelec OSW były nawet szersze i węższe próby zjednoczenia . Organizacja ta była już bliska połączeniu z Związkiem Strzeleckim w 2009 roku ale rozmowy niestety zakończyły się fiaskiem Skutkiem tych rozmów zjednoczeniowych do dnia dzisiejszego jest połączenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego RWN. Powstała nowa organizacja otwarta na dalsze możliwości łączenia działań wszystkich organizacji. Czas pokaże na ile wola wspólnego działania zwycięży nad animozjami, podziałami i ambicjami poszczególnych osób. Jak pokazały dni żałoby narodowej w dniach 10 – 17 kwietnia 2010 w wspólnym działaniu możemy połączyć swoje organizacje odkładając to co nas dzieli. Przez cały tydzień pod Pałacem Prezydenckim służbę pełnili strzelcy z Związku Strzeleckiego RWN, który jako pierwszy przybył w to miejsce z strzelcami z Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacja Społeczno Wychowawcza.
Ten krótki artykuł niech będzie inspiracją do napisania wspólnej historii odrodzonego nurtu Strzeleckiego, a przede wszystkim inspiracją do wspólnego działania wszystkich organizacji tak aby rozpoczęte jednoczenie przerodziło się w praktyczne zjednoczenie Zacznijmy od współdziałania później z czasem naturalnym stanie się abyśmy wszyscy mieli wspólne władze.
Zapraszam wszystkich czytelników niniejszego artykułu do komentarzy, przypisów, poprawek i uzupełnień. Jak się nie zmieszczą na portalu to proszę o przesyłanie na mojego emaila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zaproszenie dotyczy wszystkich strzelców bez względu na przynależność do stowarzyszenia takiego czy innego .

mł insp ZS Paweł Baca
Szef Sztabu Komendy Głownej
Związku Strzeleckiego "Strzelec"

Związek Strzelecki "Strzelec" 2015