Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Książka o braciach Herzogach – Żołnierzach Niepodległości

 

Książka o braciach Herzogach – Żołnierzach Niepodległości

 

Przemysław Wywiał, Bracia Herzogowie. Żołnierze Niepodległości, Kraków 2014.

 

W 100-lecie Czynu Legionowego zachęcamy do lektury książki o niezwykłych losach czterech braci Herzogów, którzy w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego poszli bić się o Niepodległość i tej idei poświęcili życie.

Stanisław Herzog, żołnierz II Brygady, poległ w czasie walk w Karpatach w 1914 r. Franciszek i Stefan Herzogowie, oficerowie Wojska Polskiego, zostali zamordowani w 1940 roku przez Sowietów. Najmłodszy, Józef Herzog, również oficer Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, został w okresie PRL przywódcą środowiska legionowego w Krakowie, niezwykle zasłużonym w ratowaniu Kopca Józefa Piłsudskiego i Krypty na Wawelu. W ich losach jak w zwierciadle odbija się dramatyczna historia Polski w XX wieku.

W aneksie znalazły się m.in. niepublikowane dotąd przemówienia jakie kard. Karol Wojtyła wygłaszał w czasie „opłatków legionowych” w Krakowie w l. 70.

Książka została wydana pod patronatem Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków oraz Jednostki Strzeleckiej 2039 Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.

 

Zamówienia można składać u wydawcy: Drukarnia Styl Anna Dura, ul Ojcowska 1, 31-344 Kraków, tel 12 626 33 42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (cena: 15 zł plus koszty wysyłki).

 

 

Książka o braciach Herzogach – Żołnierzach Niepodległości

 

Przemysław Wywiał, Bracia Herzogowie. Żołnierze Niepodległości, Kraków 2014.

 

W 100-lecie Czynu Legionowego zachęcamy do lektury książki o niezwykłych losach czterech braci Herzogów, którzy w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego poszli bić się o Niepodległość i tej idei poświęcili życie.

Stanisław Herzog, żołnierz II Brygady, poległ w czasie walk w Karpatach w 1914 r. Franciszek i Stefan Herzogowie, oficerowie Wojska Polskiego, zostali zamordowani w 1940 roku przez Sowietów. Najmłodszy, Józef Herzog, również oficer Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, został w okresie PRL przywódcą środowiska legionowego w Krakowie, niezwykle zasłużonym w ratowaniu Kopca Józefa Piłsudskiego i Krypty na Wawelu. W ich losach jak w zwierciadle odbija się dramatyczna historia Polski w XX wieku.

W aneksie znalazły się m.in. niepublikowane dotąd przemówienia jakie kard. Karol Wojtyła wygłaszał w czasie „opłatków legionowych” w Krakowie w l. 70.

Książka została wydana pod patronatem Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków oraz Jednostki Strzeleckiej 2039 Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.

 

Zamówienia można składać u wydawcy: Drukarnia Styl Anna Dura, ul Ojcowska 1, 31-344 Kraków, tel 12 626 33 42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (cena: 15 zł plus koszty wysyłki).

 

Bracia Hercogowie

 

            „Ilekroć staję przed grobowcem braci Herzogów na cmentarzu Rakowickim, tylekroć myślę nie tylko o tej wspaniałej czwórce „chorych na Polskę”, którzy bez chwili wahania „na stos rzucili swój życia los”, kiedy zabrzmiał legionowy złoty róg, ale także o wielu rodzinach posyłających w „krwawe pole” swoje dzieci (chociaż niekiedy były to ucieczki z domów bez wiedzy matki i ojca).

            Bracia Herzogowie stali się symbolem rodzinnego zaangażowania w walkę o niepodległość Polski. Różne były ich losy, ale przyświecała im jedna myśl: oddać wszystkie swoje siły w służbę ukochanej ojczyźnie i nie powstrzymać się - jeśli tak będzie potrzeba - przed ofiarą ze swego życia, „abyś, Polsko, wolną była”.

            Długo czekaliśmy na książkę o nich, ale warto było, ponieważ autor z ogromną rzetelnością warsztatową, znakomitym wyczuciem kontekstu historycznego i wielką swobodą literacką przybliżył nam całą czwórkę, którą wielu piłsudczyków kojarzy ze słynną rzeźbą Konstantego Laszczki, co jest jednak prawdopodobnie tylko piękną legendą.

            Całkiem realne są natomiast opisane przez Wywiała koleje ich losów, które całkowicie wtopiły się w los pokolenia wyruszającego w 1914 roku w pole z ukochanym Komendantem i wiernym aż do końca jego państwowotwórczej idei. Uwierzyli, ze „chcieć to móc” i ani przez moment nie zwątpili, że to właśnie ich będzie „za grobem zwycięstwo”.

            Czytając tę książkę przypomniałem sobie swoje liczne wizyty u majora (powszechnie tytułowanego pułkownikiem) Józefa Herzoga w jego mieszkaniu przy krakowskiej alei Słowackiego 36 w latach 1981-83. Pamiętam, jak ten stary wiarus z błyskiem w oku opowiadał o swojej młodości w Legionach, o żmudnej służbie oficerskiej w armii II Rzeczypospolitej, o uporczywych bojach o dobre imię Komendanta w latach komunistycznej nocy. To jemu zawdzięczamy skuteczne starania o właściwy wygląd krypty Piłsudskiego w wawelskich podziemiach i rozpoczęcie odnowy kopca jego imienia (polskiej Mogiły Mogił) na Sowińcu

            O tym wszystkim można przeczytać w książce młodego historyka, dla którego bracia Herzogowie to wzniosły, ale odległy już w czasie fragment ojczystych dziejów. Warto po nią sięgnąć, aby przekonać się, jakich dzielnych żołnierzy miała kiedyś Polska. Oby z ich przykładu zechciały czerpać kolejne pokolenia i oby ta niepodległościowa sztafeta trwała wiecznie. Bo „Polska to jest wielka rzecz””.

(dr Jerzy Bukowski)

Związek Strzelecki "Strzelec" 2015